گفتگوی مجله کشف استعداد برتر با سبحان شاکر از هنرمندان حوزه مشق

گفتگوی مجله کشف استعداد برتر با سبحان شاکر از هنرمندان حوزه مشق

شما هم می توانید نویسنده؛شاعر؛پژوهشگر،مترجم و هنرمند بزرگی شوید.

کافی است به گروه بزرگ کشف استعداد برتر و موسسه انتشاراتی حوزه مشق بپیوندید.

با مدیریت استاد فردین احمدی

۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

💎❤💙

لطفا خودتان را برای مخاطبین ما معرفی کنید
با سلام و احترام، بنده سبحان شاکر متولّد شانزدهم اسفند ۱۳۸۱ در شهر زیبای اردکان واقع در استان یزد هستم.در کلاس یازدهم رشته ی ادبیات و علوم انسانی مشغول به تحصیل می باشم.

علاقه ی شما به ادبیات از چه زمانی شروع شد؟
نمیدانم دقیقا کی به ادبیات علاقه مند شدم.این را به خوبی به یاد دارم که برعکس خیلی ها زنگ انشاء برایم لذت بخش بود.انشاهایم ادبی بودند و از این بابت توسط دبیرانم خیلی مورد تشویق قرار گرفتم.

از چه زمانی نوشتن برای شما جدی شد؟
در ابتدا به ادبیات به صورت جدی نگاه نمی کردم.نوشتن برایم روح انگیز و دلچسب بود.به نوعی علاقه ام مرا در این وادی کشاند اما در یک سال اخیر نسبت به گذشته به شعر سرودن و شعر خواندن و آموختن آن جدی تر از قبل نگاه می کنم.

نظر خانواده درمورد نویسندگی شما چه بود؟
من فردی منزوی و ساکتی هستم و معمولا با خود هم صحبتم.هنگامی که اولین شعر خود را چهار سال پیش برای محفلی آماده می کردم،علاقه مندی ام به شعر را با پدرم مطرح کردم و ایشان نیز همراهی ام کردند و از آنجا که دبیر هستند،شعر بنده را به همکاران ادبیاتی شان نشان دادند.مادر و برادرم نیز همواره مرا موردحمایت خویش قرار داده اند.

در چه زمینه هایی بیشتر مینویسید؟
ادبیات غنایی و عاشقانه را خیلی دوست دارم.اکنون با توجه به شخصیت و باورهایم تصمیم به سرودن در زمینه ی مذهبی و کمی زمینه های اجتماعی دارم.

در بین نویسندگان بعد از انقلاب کدام را موفق میدانید؟
استاد ابتهاج و قیصر امین پور را از موفق ترین شاعران بعد از انقلاب می دانم.در زمینه ی شعر آیینی و مذهبی نیز اولین شاعر انقلاب،یعنی آیت الله بهجتی اردکانی”شفق” سرآمد می شمارم.

به نظر شما شعر نوشتن قابل یادگرفتن یا ذاتی است؟
به نظر من انسان هیچ وجه بالفعلی در سرودن و نوشتن ندارد.بخشی از این مهارت قطعا در استعداد آدمی نهفته است اما بدون تمرین و آموختن هیچ فرد مستعدی شاعر نمی شود.

موضوعات و مضامین نوشته های شما بیشتر چیست؟
بیشترین اشعار بنده در زمینه ی اشعار عاشقانه بوده و قسمتی نیز مختصّ زمینه ی آیینی و مذهبی است.

آثار چه نویسندگانی را بیشتر مطالعه میکنید و در نوشتن تحت تاثیر کدام شاعر هستید؟حافظ،استاد ابتهاج و بانو فروغ فرخزاد را دوست می دارم و از آنان سرودن را می آموزم.

به عنوان یک نویسنده انتظار دارید در نوشتن به چه افقی دست پیدا کنید؟
به عنوان یک شاعر به دنبال آنم که روزی در زندگیم اشعارم از بعد خیال و فکرت فراتر روند و در اجتماع تاثیر خود را بر مخاطبان خود بگذارند.هرگز به دنبال شهرت یا ثروت این کار نیستم بلکه هدف از سرودن خویش را آرامش دادن و تسکین بخشیدن به دل ها ، اصلاح نقص ها و عادات غلط و ترویج امور پسندیده و انسان دوستانه می دانم.این ها آرمان های نوشتن من اند.

چه آثاری از شما به چاپ رسیده و در چه جشنواره هایی شرکت کرده و برگزیده شده اید؟بنده تاکنون در دو شب شعر یادبود استاد بهجتی که هر ساله در ماه محرم با عنوان(خون خورشید)برگزار می شود شرکت نموده و رتبه ی برتر را کسب کرده ام.افزون بر آن، در محفل اداره آموزش و پروش شهر میبد به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی نیز شرکت نموده ام.
اکنون مشغول تحصیل و کنکور هستم و اثری در دست چاپ ندارم.

محافل ادبی مثل انجمن ها چه تاثیری برنوشته های شما گذاشته است؟
جز سه محفلی که ذکر کردم، شرکت بنده در کلاس های المپیاد ادبی که سال قبل اتفاق افتاد بیشتر مرا مجاب به سرودن و آموختن کرد.

در پایان صمیمانه از همه عوامل انتشارات حوزه مشق تشکر و قدر دانی می نمایم و با چند بیتی از یک غزلم شما را به خدا می سپارم:

بوی گیسوی تو در جام نسیم صبحدم کوچه کوچه شهر را پر کرد و کس هشیار نیست
تا گشودی چشم خود تیرت دلم را فتح کرد مرحبا یارا که در اندازه ات سردار نیست
عاشقان در بند گیسوی پریشان تو اند باز کن پیچ و شکن هایت که عشق آزار نیست.

💎❤💙

شما هم می توانید نویسنده؛شاعر؛پژوهشگر،مترجم و هنرمند بزرگی شوید.

کافی است به گروه بزرگ کشف استعداد برتر و موسسه انتشاراتی حوزه مشق بپیوندید.

با مدیریت استاد فردین احمدی

۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: