گفتگوی مجله کشف استعداد برتر با حانیه بیجاری

گفتگوی مجله کشف استعداد برتر با حانیه بیجاری

شما هم می توانید نویسنده؛شاعر؛پژوهشگر،مترجم و هنرمند بزرگی شوید.

کافی است به گروه بزرگ کشف استعداد برتر و موسسه انتشاراتی حوزه مشق بپیوندید.

با مدیریت استاد فردین احمدی

۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

۱/لطفاً خودتون رو برای مخاطبین ما معرفی کنید.
با نام و یاد خدا و عرض سلام و خسته نباشید ، حانیه بیجاری هستم از استان خراسان جنوبی، شهر بیرجند. متولد ۲۴ مهرماه سال یک هزار و سیصد و هفتاد و هشت.

۲/علاقه ی شما به ادبیات از چه زمانی شروع شد؟ از کودکی به خاطر لحن و گفتار بزرگانه و بالاتر از سنم، اطرافیان هم متوجه ی علاقه و استعداد من در ادبیات شدند. اما از دوم دبیرستان شدیدا به ادبیات علاقه مند شدم.

۳/از چه زمانی شعر گفتن برای شما جدی شد؟ از سال ۹۵ استارت شعر گفتن برای من با شرکت در سوگواره ی عاشورایی و منتخب شدن اولین شعرم در این سوگواره شروع شد و به دلیل کنکور وقفه ای تقریبا ۲ ساله ایجاد شد. و به طور جدی از تابستان ۹۷ شعر گفتن را ادامه دادم.

۴/نظر خانواده در مورد شعر گفتن شما چه بود؟ مورد تشویق خانواده بودم و هستم. و برای شرکت در جلسات شعرِ حوزه هنری همراه و مشوقم بودند. به اشعارم عکس العمل خوب و مثبت نشان می دهند.

۵/در چه قالب هایی شعر میگویید ؟ بیشتر در قالب غزل. به جز یکی دو مورد از اشعار آیینی ام که در قالب مربع ترکیب و مثنوی هستند.

۶/در بین شاعران بعد از انقلاب کدام را موفق میدانید؟ علیرضا قزوه و سعید بیابانکی. البته هر شاعری به نوبه ی خود موفقیت ها و شکست هایی دارد. و این قاعده از هیچ شاعری مستثنی نیست.

۷/به نظر شما شعر گفتن قابل یاد گرفتن یا ذاتی است؟ از نظر من بخش عمده ی شعر گفتن، ذاتی است و با احساس شاعر گره خورده است. ولی فرد باید بعد از کشف این توانایی در خود در مسیر درستِ یادگیری قرار بگیرد و حتما با افرادی که در این امر خبره هستند همراه شود تا این استعداد نابود نشود و شخص به بیراهه نرود.

۸/موضوعات و مضامین اشعار شما بیشتر چیست؟ بیشتر عاشقانه و آیینی هستند و به تازگی به گفتنِ غزل اجتماعی هم رو آورده ام…

۹/آثار چه شاعرانی را بیشتر مطالعه میکنید و در سرودن تحت تاثیر کدام شاعر هستید؟ در کل از شاعران قدیم به شدت دیوان حافظ را مطالعه می کنم. و از شاعران معاصر هم فاضل نظری و سجاد سامانی. اما در سرودن علاوه بر استادِ خودم در شعر ( دکتر حبیب حاجی پور ) تحت تأثیر اشعار سجاد سامانی و حامد عسکری هستم.

۱۰/به عنوان شاعر جوان انتظار دارید در شعر به چه افقی دست پیدا کنید؟ خب طبیعتا انتظار هر شاعر جوانی از خودش پختگیِ بیشترِ اشعارش هست. و من امیدوارم تجربه و مطالعه ام به قدری باشد که اشعارم حرفی برای گفتن داشته باشند و برای مخاطب علاوه بر جذابیت و موزون بودن، از نظر محتوا هم در جامعه ی امروز کاربردی باشند. که امیدوارم این امر در سایه ی لطف الهی محقق شود.

۱۱/چه آثاری از شما به چاپ رسیده و در چه جشنواره هایی شرکت کرده و برگزیده شده اید؟ فعلا در حال حاضر اثر چاپ شده ای ندارم. و در سوگواره ی عاشورایی سال ۹۵ و جشنواره ی شعر دفاع مقدس سال ۹۷ شرکت کردم که در سوگواره ، اولین شعرم در ردیف اشعار برگزیده قرار گرفت.

۱۲/انجمن ها چه تاثیری بر شعر شما گذاشته اند؟ قطعا جلسات شبِ شعر حوزه هنری و انجمن ها تاثیر زیادی در شعر گفتن و طبع شعر من داشته اند. به نقد گذاشتن اشعار در کنار اساتیدِ خوبم، طبیعتا در اشعارم تاثیر زیادی گذاشتند.

در پایان یکی از شعر هاتون رو برای ما بخوانید.

عشق یعنی به کسی غیرِ تو عادت نکنم
صد خطا کرده ای و باز شکایت نکنم!

عشق یعنی که به جانم خوره ای افتاده
مثل ویروسم و غیرِ تو سرایت نکنم

عشق یعنی که همه ثانیه ها بی حرکت…
من حسودم ، گله از حرکتِ ساعت نکنم

عشق یعنی که منم تا به ابد شیرینت
خسرو هم در برِ من باشد و دقت نکنم!

عشق یعنی که از آنِ دگری باشی و
من از این عشقِ خود احساسِ حماقت نکنم

عشق یعنی که شود حسِ من و تو پنهان
اینکه من دور و بَرَت باشم و جرأت نکنم!

عشق یعنی که به غیر از تو به قلبم ممنوع!⛔
عشق یعنی به کسی غیر تو عادت نکنم…

شما هم می توانید نویسنده؛شاعر؛پژوهشگر،مترجم و هنرمند بزرگی شوید.

کافی است به گروه بزرگ کشف استعداد برتر و موسسه انتشاراتی حوزه مشق بپیوندید.

با مدیریت استاد فردین احمدی

۰۹۳۹۳۳۵۳۰۰۹

1 دیدگاه

یک دیدگاه در “گفتگوی مجله کشف استعداد برتر با حانیه بیجاری

  1. سیدعلی پژوهنده گفت:

    باسلام و عرض ادب و احترام
    اشعار شما بسیار زیبا و روان و دلنشین هستند و
    بنده به نوبه خود از شما بینهایت سپاسگذارم

دیدگاه خود را بنویسید: