شادی و نشاط در اسلام به قلم فردین احمدی نقد و بررسی می شود

فردین احمدی، فارع التحصیل رشته علوم قرآن و حدیث ، نویسنده و پژوهشگر، در خصوص انگیزه نگارش کتاب شادی و نشاط در اسلام گفت: از آنجا که برخی گمان می کنند دین دار بودن با شادی و نشاط در تعارض است در این کتاب تلاش نمودیم تا نشان دهیم هرگز دین اسلام مخالف با شادی و نشاط نیست بلکه دستوراتی در جهت شاد زیستن انسان ارائه نموده است، چرا که نشاط و شادی یکی از نیازهای فطری انسان است، و اسلام نیز دینی مطابق با فطرت بشر است .
ایشان، داشتن فرهنگ چگونه شاد بودن و چگونه شاد زیستن را یکی از مهمترین موضوعات در این حوزه میداند و با ارائهی این راهکار مهم که نوع تفکر و انتخاب ما در چگونه زیستن ما تأثیر دارد، شاد زیستن و زندگی با نشاط را حاصل نوع نگاه ما و سپس انتخاب درست از تمام موقعیتها و حوادثی دانست که در طول زندگی با آنها مواجه میشویم.
این کتاب دارای دو فصل است که در فصل نخست، نویسنده، به ارتباط شادی با خنده، انواع خنده و شادیهای ماندگار و ممدوح پرداخته است. بیشتر مطالب فصل نخست به مبحث «راههای کسب شادی سالم از دیدگاه اسلام » اختصاص یافته که نویسنده به بیان هفده راهکار در این خصوص پرداخته است. که از جمله میتوان به مثبت نگری، هدفمندی در زندگی، اعتماد به نفس ، عبادت و بندگی، رضایت به مقدرات الهی و …اشاره نمود.
فصل دوم کتاب، به شادی و خنده ی مذموم و ناسالم از دیدگاه اسلام پرداخته شده است. که از جمله می توان به شادی تمسخر آمیز، شادی از سر غرور، شادی از طریق گناه و شادی مخالف با دستورات معصومین و…اشاره نمود.
از مهمترین امتیازات کتاب استفاده از منابع روایی است که نویسنده ضمن طرح مباحث به آنها استناد نموده است.
از مهمترین امتیازات این کتاب استفاده از منابع روایی است .
نقد و بررسی این اثر با حضور نویسنده و منتقدان آن روز یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲ در کتابخانه شهدای نیروی زمینی ارتش برگزار میگردد.

 

 

 

کبری عظیمی خبرنگار کشف استعداد برتر

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: