آشنایی با روستای  بیدگنه واقع در شهرستان  ملارد

آشنایی با روستای بیدگنه واقع در شهرستان ملارد

بیدگنه

در دهه ۱۳۳۰ هجری شمسی سرتیپ قدر که مالک ۶ دانگ روستای بیدگنه بود به مبلغی حدود یک.میلیون تومان کل روستای بیدگنه را به شخصی بنام سیدحسن بنی هاشمی(تاجر چای) واگذار نمود.
سیدحسن بعنوان پدر و بزرگتر خانواده بنی هاشمی و پس از اصلاحات ارضی در دهه چهل برای کل ملک خود سند مالکیت گرفت و آنرا بین فرزندان برادران و وراث خویش تنظیم.نمود و بنام ایشان اسناد را تقسیم و تنظیم.نمود…
املاک فوق به اراضی اربابی و(ضلع شمالی کنونی بیدگنه)و زمینهای که به رعیتهای ان زمان و پس از طرح اصلاحات ارضی به کشاورزان بیدگنه رسید به زمینهای رعیتها (خ صنعت و مجاورانش)نامگذاری و تقسیم گردید.

بیدگنه نام روستایی در جنوب غربی ملارد است. بد نیست بدانید که قدمت بیدگنه به حدود ۷۰۰ سال می رسد.
قپچاق، اسفندآباد و حصار شال پوش روستا های همجوار بیدگنه هستند. امامزاده قاسم و کوه کیکاوس که در ضلع جنوب غربی روستا واقع شده اند از اماکن باستانی روستا هستند.
فاصله تخت رستم با تخت کیکاوس یا کوه کیکاوس در حدود ۱۲ کیلومتر است. نقل است که این مکان جهت برگزاری آئین های مذهبی در دوران باستان ساخته شده و مشتمل بر سه بنا است که هر سه در پای یک تپه بلند به ارتفاع ۱۰۰ متر قرار گرفته اند.
تپه به شکل تیغه​ای است که در دشت پیش رفته و در نوک آن سکویی به شکل ذوزنقه به اضلاع ۱۰ و ۱۱ و ۸ متر وجود دارد؛ و دسترسی بدان از طریق راهی عریض در دل کوه که به قسمت جنوب سکو منتهی می شود، امکانپذیر است. این بنا از سنگ هایی که با ملات مخصوصی از گچ به هم متصل شده اند، ساخته شده است. چهار طاقی تخت کیکاوس در پای بنا قرار دارد و نقشه آن به شکل مربع است.
مناطق دیدنی و گردشگری روستای بیدگنه که شامل کوه تخت کیکاووس و امامزاده قاسم(ع) و درخت کهنسال بنه(پسته کوهی) بود. تخت کیکاووس  یک توده صخره ای آذرین است که ارتفاع آن از سطه آبهای آزاد ۱۳۱۸ متر و ارتفاع آن از زمین پای کوه حدود ۱۰۰ متر میباشد. جنس سنگهای آن از نوع آندزیت میباشد. تخت کیکاووس مشرف به دشت پهناور ملارد بوده و بر فراز این کوه چشم انداز زیبایی از روستای بیدگنه و دشت پهناور ملارد با باغ های زیبای آن دیده می شود. تخت کیکاوس از نظر تاریخی و باستانی نیز اهمیت دارد ، در دوران باستان تا دوره ساسانی مراسم آیینی و مذهبی بر فراز این کوه برگزار می شده است. ۱۵-۱۰ دقیقه  زمان  می برد که شما از کنار امامزاده قاسم (ع) به قله برسید. امامزاده قاسم (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) می باشد که یکی از زیارتگاههای مهم  منطقه است. بخشی از معماری بنای آرامگاه مربوط به دوره ایلخانی می باشد که در سالهای اخیر بازپیرایی شده است. در همسایگی امامزاده قاسم(ع) ،  یک درخت کهنسال بنه (پسته کوهی)وجود دارد که سن آن را نزدیک ۴۵۰ سال برآورد کرده اند که این تک درخت کهنسال مورد احترام مردم بوده و بر شاخه های آن پارچه های  را می بینیم که برخی از افراد  گره زده اند. در گویش محلی مردم به این درخت ، سقز می گویند ف چرا که شیره ای که از تنه این درخت خارج می شود بعنوان سقز جویدنی استفاده میشود. این درخت در کوههای زاگرس بویژه در استانهای ایلام،کرمانشاه دیده میشود.
فردین احمدی، نویسنده، پژوهشگر، مدرس، کارشناس رسانه

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: